petak, 14. kolovoza 2015.

Idealne patike za trcanje. Kako ispravno odabrati?

Kakve su to idelane patike za trčanje? Radi se o pitanju koje sebi postavlja većina ljudi bez obzira na starosnu dob, a koji žele trčati iz različitih razloga. Pojedini imaju za cilj da smršaju, drugi žele da izbjegnu svakodnevni stres, dok treći idu tek zbog upoznavanja novih ljudi, sticanja novih prijateljstava ili pronalska idelanog partnera. Odgovor na ovo pitanje je prilično jednostavan. Idealne patike za trčanje su patike koje su specijalno namijenjene i specifično projektovanje za trčanje. Prilikom odabira ovakvih patika trebali bi izbjegavati patike namijenjene za druge sportove, kao što su: fudbal, tenis, košarka, odbojka... Razlog izbjegavanja je povećan rikiz povreda. Patike za trčanje se lako prepoznaju prema izgledu. Prednji dio patike mora da bude spušten u odnosu na zadnji, tako da trkač ima nagnut položaj u smjeru trčanja, te da ima dobru amortizaciju komplet stopala, a naročito pete. Idealne patike za trčanje moraju omogućit skočnom zglobu normalno previjanje, pa su iz tog razlika sve patike za trčanje plitke. U ovakvim patikama stabilnost cijelog stopala zavisi od đona, a sama tehnologija patike daje amortizaciju. Patike za trčanje moraju da imaju što manju masu uz što bolje karakteristike.

Iz čega se sastoji idealna patika za trčanje?
  1. Uložak – izuzetno važan dio patike, kod jeftinijih i manje kvalitetnijih patika je prostiji od bijelog pjenastog materijala, a kod nešto skupljih i kvalitetnijih je anatomski oblikovan od boljeg materijala koji ima mogućnost dodatne amortizacije udara. Uložak obezbjeđuje blizak kontakt stopala sa patikom te sadrži odgovarajuće elemente za podršku donjeg dijela stopala.
  2. Unutrašnja postava – sastoji se od izdržljivog sintetičkog platna koje omogućuje da se peta fino fiksira uz uložak i što manje pomjera u fazi trčanja.
  3. Zadnji dio patike – predstavlja najkrući dio patike, koji obezbeđuje stabilnost u više slojeva materijala i ojačava dio oko pete.
  4. Đon pete – izuzetno važan dio patike, to je spoljašnji dio đona ispod kojeg se nalazi amortizacioni element koji raspoređuje udar na cijelo stopalo.
  5. Pertla – jednostavan element bez kojeg patika ne može da funkcioniše. Vezivanjem pertli svi dijelovi patike postaju kompletni čineći patiku integralnim dijelom vašeg stopala.
  6. Rupa za pertlanje – ovo je ojačani element za vezivanje, i čini pertlanje mogućim. kod nekih modela rupa je ojačana metalnim ili plastičnim obručima ili plastičnim okcima.
  7. Mreža – materijal koji omogućuje dobru ventilaciju patike uz zadržavanje male mase. Takmičarske patike imaju veliki dio oplate upravo od mreže. Izdržljiva je i uvek od sintetičkog materijala.
  8. Prednje ojačanje – daje bolju potporu prstima, a u zavisnosti od namjene, može da bude manje ili veće. Kod maratonskih patika je manje, kod trail patika je veće. Na ovom modelu vidite i rupe za ventilaciju – one postoje kod modela sa mrežom, ali i kod patika bez mreže, obično su na prednjem ojačanju ili gornjem sloju (15) za nepovoljnije vremenske uslove. Ovaj element donekle omogućava nozi da diše, ali ne značajno kao mreža.
  9. Prednji dio patike – je dio kod prstiju i on mora da omogućiti  dovoljno prostora za pomjeranje prstiju. Stopala se tokom dugotrajnog trčanja malo i prošire.
  10. Prednji đon – povijen je nagore i veoma tanak, omogućava patikama da prsti budu blizu zemlje i daje vam dobru trakciju pri trčanju. Kod Trail (off-road) patika za trčanje, ovaj dio je nešto masivniji.
  11. Element apsorpcije – kod raznih proizvođača može biti veoma šarolik: Mizuno ima Wave ploču, Reebok- honeycomb/saće, Nike – air/vazdušni jastuk, Asics – gel, itd. Svi elementi apsorpcije imaju neku tehnologiju kojom ovaj element vezuju za ostatak đona što patikama daje bolje karakteristike.
  12. Elementi trakcije / prijanjanja – kod patika za trčanje gumeni dio đona ima odgovarajuće  žlijebove i krampone, a oni prema namjeni patika mogu biti manji ili veći. Obezbeđuju dobru trakciju na različitim površinama. Trail patike imaju velike krampone, a recimo maratonske patike veoma male.
  13. Jezičak – dio patike odmah iza ispertlanog dela, sa pertlama je povezan i čini cjelinu, obezbjeđuje da patike sa gornje strane imaju odličan kontakt sa gornjim dijelom stopala.
  14. Srednji đon – predstavlja vezu prednjeg đona i đona pete, izrađen obično od EVA ili vinil acetata, a obično se u njega ugrađuje i element za ukrućenje na primer plastični umetak koji smanjuje torziju (uvrtanje) patike. Srednji đon daje stabilnost peti uz smanjenje udara.
  15. Gornji sloj patike – daje patikama stabilnost, a može biti izrađen od kože ili sintetičkog matarijala koji koži omogućava da diše.
Postoje mnogobrojni proizvođači patika: Adidas, ASICS, Brooks, Converse, Diadora, Fila, Head, Hi-Tec, Joma, K-Swiss, Kelme, Lacoste, Lotto, Merrell, Mizuno, New Balance, Nike, Pony, Puma, Reebok, Saucony, itd. Mnogi od njih proizvode i veoma kvalitetne patike za trčanje. Mnogi trkači preferiraju različite brendove, ali važno je da patike zadovoljavaju primarnu ulogu: da se osjećate dobro dok u njima trčite.

Nema komentara:

Objavi komentar